Kombi prevoz Bratislava
Bratislava – Glavni grad Slovačke će vam sam ispričati svoje priče. I one iz starih dana, a i one novijeg datuma. Na svojoj istočnoj strani pokazaće vam istorijsko gradsko jezgro s kulturno-istorijskim građevinama, dok je sa zapadne strane noviji dio grada, koji ćete najlakše prepoznati po neboderima i stambenim blokovima.
Prevoz putnika Beograd Bratislava Beograd
Udaljenost od Bratislave do Beograda iznosi 572 km. Ovu distancu naši vozači pređu za oko 5:30 časova u jednom pravcu.
Zemlja kroz koju prolazimo između Srbije i Slovačke je Mađarska sa graničnim prelazima Horgoš (Srbija – Mađarska) i granični prelaz kod Mađarskog grada Rajka (Mađarska – Slovačka)
Trudimo se da pravimo 2 pauze tokom puta, a prednost kombi prevoza je i u tome što se pauza može napraviti i kada neko od putnika zatraži istu.
Prevoz kombijem od Beograda do Bratislave traje oko 5 i po sati. Putnike preuzimamo sa bilo koje adrese u Beogradu (hotel, aerodrom, autobuska stanica, železnička stanica) i vozimo do bilo koje adrese u Bratislavi. Takođe putnike možemo preuzeti u Novom Sadu kod stare lokomotive i Subotici kod hotela “Patria” na bilo kojoj adresi.
Prevoz se organizuje svaki dan. Nemamo fiksan red vožnje jer se prilagođavamo putnicima koji zakazuju vožnju tog dana.
Bratislava je glavni grad Slovačke, ima oko 450 000 stanovnika, nalazi se na samoj granici sa Austrijom i Mađarskom. Bratislava i Beč najbliži su glavni gradovi u Europi, udaljena samo 60km, nekada su bili povezani tramvajem.
Šta videti u Bratislavi
Prvo što će vam privući pažnju po dolasku u grad jeste Bratislavski dvorac, građevina koja se nalazi 100 metara iznad Dunava, a koja neprikosnoveno gospodari panoramom pitome Bratislave. Mnogi ga zovu “naopačke okrenutim stolom”, zbog karakterističnog oblika kula na rubovima dvorca. Dvorac je povezan sa njih četiri. Najveću sjeverozapadnu kulu nazivaju i Draguljna kula, u kojoj su čuvani kraljevska kruna i dragulji neizmjerne vrijednosti u vrijeme dok je dvorac bio kraljevska rezidencija, a njegov najpoznatiji stanovnik bila je Marija Tereza. Spuštajući se od odaja kraljice koloritnim ulicama, popločanim krupnim kamenom i u svakoj otkrivajući novu crtu Bratislave i njene kulture, osjećajući i dalje da prste u svemu ima i onaj duh prošlosti s početka priče, stiže se do Mihaelovog toranja.
Kada se spustite sa dvorca dolazite do katedrale Svetog Martina. U ovoj katedrali vršile su se krunisanja kraljeva, a put kojim su prolazili označen je zlatnim krunama. Katedrala se često obnavlja jer propada zbog jakih vibracija s Novog mosta.
Centar Bratislave
Centar grada nalazi se u tzv. starom delu grada a jedan od ulaza u taj deo je i Michalska brana, odnosno Mihaelov toranj. Mihaelov toranj je bivša osmatračnica, a danas se u njemu nalazi izložba oružja. Na samom vrhu tornja nalazi se sv. Mihael u borbi protiv zmaja, a ispred tornja ”tačka nultog kilometra” na kojoj se nalaze udaljenosti raznih svetskih gradova.
Glavni Trg u Bratislavi (Hlavne namestie)
Laganom šetnjom od Mihaelovog tornja dolazite na glavni trg (Hlavne namestie). Samim središtem trga dominira Rolandova fontana ali za oko zapinje i Stara vijećnica (Stara radnica) u kojoj se danas nalazi Gradski muzej. Iza vjećnice nalazi se Primacilni trg sa Primacijalnom palačom, nadbiskupska palača. Na palači se nalazi željezni biskupski šešir težak 150kg. Ovdje su nastupali Mozart, Bethoveen, Liszt, a Napoleon je ovdje potpisao Presburški sporazum u tzv. Dvorani ogledala (po uzoru na Versailles).
Zanimljivost glavnog trga a i cele Bratislave su razni kipovi po gradu:
- Napoleonov vojnik – nalazi se u samom centru grada, prikazuje vojnika, sa karakterističnom kapom Napoleona, naslonjenog na klupu.
- Čumil (Man at work) – nedaleko od samog centra, prikazuje čoveka koji viri iz šahta, ne znamo što tamo radi, da li samo odmara ili gleda devojkama ispod suknje, znamo samo da je vrlo simpatičan.
- Lijepi Naci (Schone Naci) – nedaleko od Čumila, prikazuje Ignaca Lamara, legendu Bratislave koji je bio siromašan i psihički bolestan, često je šetao gradom u elegantnoj odeći i pozdravljao prolaznike klanjajući se sa svojim šeširom.
- Paparazzi – takođe u blizini trga, iza ugla jedne zgrade skriva se paparazzi i fotografiše ko zna koga.
Hviezdoslav trg
Ako nastavite šetnju od glavnog trga stići ćete na Hviezdoslav trg (Hviezdoslavovo namestie). Hviezdoslav je bio slovački pesnik, njegov kip nalazi se u samom središtu trga. Na trgu se nalazi i zgrada opere i baleta (Slovak Natonal Theatre), ispred opere je Ganimedova fontana koja prikazuje otmicu Ganimeda i njegov odlazak na Olimp. Tu su još i Reduta palata, danas najveća koncertna dvorana u Bratislavi, zatim Carlton hotel, nemačka i američka ambasada, razni kafići i restorani.
Predsednička palata
Nedaleko od centra grada nalazi se Predsednička palata (Grasalkovičeva palata). Palata je u početku bila centar muzičkog života Bratislave, ovde su se održavali razni balovi i zabave, Joseph Haydn odsvirao je ovdje razna svoja velika dela. Nakon toga postala je uglavnom politička palata, ovde su boravili predsednici, vlada, a i danas je u njoj smešten predsednik Slovačke. Palata ima veliki vrt koji je pretvoren u park otvoren za javnost.
Odmah do palate nalazi se bivša Letnja biskupska palata u čijim prostorijama se danas nalaze kancelarije slovačke vlade. Preko puta vlade nalazi se Trg slobode (Namestie Slobody) u čijem središtu je Fontana prijateljstva. Iza zgrada, sakrila se zanimljiva građevina, piramida okrenuta naopačke, inače sedište slovačkog radija.
Brdo slavin
Iz raznih delova grada iznad svih zgrada primećuje se brdo Slavin, sa kojeg ako se popnete, se pruža predivan pogled na celi grad. Na samom vrhu brda nalazi se spomenik Slavin podignut 1960. godine u spomen na 6850 sovjetskih vojnika koji su poginuli u obrani Slovačke od nacista. Kip je visok 37m a oko podnožja upisana su imena slovačkih gradova i datumi njihovih oslobođenja. Sve oko kipa, po celome brdu nalazi se groblje.
Crkva Sv. Elizabete (Plava crkva)
Još treba spomenuti Crkvu svete Elizabete ili poznatiju kao Plava crkva. Crkva je ukrašena sa različitim nijansama plave boje te keramičkim cvetnim pločicama. Često je nazivaju i crkva iz bajke.
Kretanje kroz Bratislavu
Kroz grad možete putovati autobusom, tramvajem ili trolejbusom, cene karata su do 1€. Međutim, grad nije ogroman i većina znamenitosti nalazi se u blizini, pa veći deo toga možete proći laganom šetnjom kroz grad, čak i pešaćenje na brdo Slavin nije tako strašno.