Kombi prevoz Budimpešta
Budimpešta, glavni grad Mađarske i glavni politički, industrijski, trgovački i saobraćajni centar zemlje ima preko 1,7 miliona stanovnika, što je manje od vrha, dostignutog sredinom 1980-ih kada je imala 2,1 miliona. Grad Budimpešta čini posebnu „županiju“ (Glavni grad) u sklopu županijske podele Mađarske, a sa svih strana okružuje je Županija Pešta.
Budimpešta zauzima obe obale Dunava spajanjem Budima i Obude na desnoj obali, sa Peštom na levoj (istočnoj) obali Dunava.
Kombi prevoz Budimpešta – polasci iz Beograda, Novog Sada i Subotice
Udaljenost od Budimpešte do Beograda iznosi 378km. Ovu distancu naši vozači pređu za oko 10 časova u jednom pravcu.
Iz Srbije ulazimo u Mađarsku preko graničnog prelaza Horgoš
Trudimo se da pravimo 2 pauze tokom puta, a prednost kombi prevoza je i u tome što se pauza može napraviti i kada neko od putnika zatraži istu.
Prevoz kombijem od Beograda do Budimpešte traje oko 4 sata. Putnike preuzimamo sa bilo koje adrese u Beogradu (hotel, aerodrom, autobuska stanica, železnička stanica) i vozimo do bilo koje adrese u Budimpešti. Takođe putnike možemo preuzeti u Novom Sadu kod stare lokomotive i Subotici kod hotela “Patria” na bilo kojoj adresi.
Sve vožnje za Mađarsku organizujemo svakog dana po satnici kako se dogovorimo sa putnicima.
Zanimljivosti o Budimpešti
Da li ste znali da je čuveni mađioničar Hari Hudini rođen upravo u Budimpešti, da se ispod ovog grada nalazi najveći sistem geotermalnih pećina na svetu, i da, postoji verovanje po kome ako dodirnete pero na statui Anonimusa u blizini Trga heroja možete postati poznati pisac? Evo još nekoliko zanimljivih činjenica o mađarskoj prestonici koje možda niste znali, a pomoći će vam da je bolje razumete.
Današnja Budimpešta obuhvata tri nekadašnja grada, a mogla je i da se zove drugačije
Izgrađen davne 1849. godine, živopisni Lančani most Széchenyi spaja obale Dunava i podjednako zanosno izgleda danju i noću, kada zbog osvetljenja ostavlja skoro bajkovit utisak. Sa jedne njegove strane posetioci mogu da vide grandioznu zgradu Parlamenta, a sa druge Budimski dvorac. Ako pređete sa jedne na drugu stranu mosta, imaćete utisak kao da ste iz jednog grada ušli u drugi. I nećete mnogo pogrešiti, jer su ovo nekada zaista bili potpuno različiti gradovi. Budim je tiši, brdoviti, rezidencijlani deo, zapadno od Dunava, Obuda (stari Budim) je severno od njega, a ravna i nešto življa Pešta prostire se sa istočne strane reke. Ova tri grada su se ujedinila 1873. godine i tako je nastala Budimpešta kakvu znamo danas. Neko vreme je postojala mogućnost i da ime grada bude drugačije skovano, ali eto, Mađari su ipak odlučili da im se prestonica ne zove Peštabudim.
Nijedna zgrada ne sme biti viša od 96 metara
Ako dobro pogledate, videćete da su dva najviša zdanja u Budimpešti bazilika svetog Ištvana (Stefana I) i Parlament. Bazilika je izgrađena u čast prvog mađarskog kralja (izgradnja je trajala više od 50 godina), a Parlament je izgrađen u neogotičkom stilu i poznat je po tome što mu je kupola ukrašena sa preko 40kg zlata. Iako su ove zgrade izgrađene u različito vreme, jedna stvar im je zajednička – obe su visoke tačno 96m. Njihova identična visina simbol je podjednake važnosti crkve i države, i zakon zabranjuje da bilo koja građevina bude viša od njih. Ako ste se nekada zapitali zašto u Budimpešti nema solitera, to je glavni razlog.
Budimpešta ima zaista stare atrakcije
London je jedini grad na svetu koji ima stariji metro sistem od Budimpešte. Budući da je sa radom počeo 1896. godine, kada je Mađarska proslavljala 1.000 godina od dolaska Mađara u ovu oblast, metro je dobio naziv Milenijumski metro. U gradu se nalazi i jedan od najstarijih zooloških vrtova na svetu. Budimpeštanski zoo vrt i botanička bašta, otvoreni 1865. godine, poznati su po zdanjima neodoljive art nuvo arhitekture.
Šta posetiti u Budimpešti
Budimski dvorac
Budimski dvorac je dvorski kompleks mađarskih kraljeva u Budimpešti, čiji prvi delovi potiču iz 1265. godine. U prošlosti je takođe bio poznat kao Kraljevska palata i Kraljevski dvorac. Nalazi se na južnom vrhu Dvorskog brda i okružen je delom grada koji je poznat kao Dvorski distrikt (Várnegyed) koji je poznat po svojim stambenim i javnim građevinama iz srednjeg veka, baroka i 19. veka. Preko svoje žičare, a potom Visećim mostom Szécheny, dvorac je spojen s trgom Adama Clarka na drugoj strani Dunava.
U dvorcu se nalazi Mađarska nacionalna galerija, Muzej istorije Budimpešte, pa zatvorena dvorišta i terasa koja ga povezuje s Ribarskim bastionom, terasa s koje se pruža pogled preko Dunava na istorijsko središte Budimpešte.
Budimski dvorac s okolinom, obala Dunava, Andraševa avenija (Andrássy út) s Trgom heroja (Hősök tere) i Milenijumska podzemna železnica (najstarija u Europi) UNESCO-va su svetska baština u Budimpešti.
Parlament
Zgrada mađarskog parlamenta izgrađena je u neogotičkom stilu i smatra se jednim od najboljih primera historicizma. Nekad je bila najveća zgrada parlamenta na svietu, a danas je još uvijek treća.
S Bazilikom sv. Stjepana, najviša je zgrada u Budimpešti, a izgrađena je od kamena bihacita izvađenog u kamenolomima pokraj grada Bihaća u Bosni i Hercegovini. U njoj se nalazi Kruna sv. Stjepana.
Andraševa Avenija
Andraševa avenija (mađarski: Andrássy út) je slikoviti bulevar u Budimpešti iz 1872. godine. Ona povezuje Elizabetin trg s Gradskim parkom, a ispunjena je veličanstvenim neo-renesansnim vilama i kućama, pa monumentalnim trgovima i alejama.
Andraševa avenija se sastoji od četiri glavna dela:
- Od Elizabetinog trga do Oktogona gde se ukršta s Velikim bulevarom (Nagykörút) je većinom ispunjena trgovinama.
- Od Oktogona do Kodály körönd je proširena alejom u kojoj se nalaze stambene zone i Univerzitet u Budimpešti.
- Od Kodály körönd do Bajza utca je još više proširena sa stambenim palatama koje imaju male vrtove ispred pročelja. Tu se nalazi i Mađarska državna opera.
- Od Bajza utca do Városligeta, pored stambenih zgrada nalazi se i nekoliko ambasada, muzička akademija Franz Liszt i Kuća straha, muzej diktature fašizma i komunizma u Mađarskoj. Trg heroja u Budimpešti je veličanstveni kraj avenije i monumentalni ulaz u Gradski park.
Trg Heroja
Trg heroja se nalazi u peštanskom dijelu Budimpešte i to u četvrti Terezvaroš. Trg je sam po sebi jedan od najimpresivnijih otvorenih prostora u Budimpešti, a također je najpopularniji i najveći. Nalazi se na kraju Andraševe ulice koja je pod zaštitom UNESCO-a, a na samom trgu započinje ulaz u Gradski park. Trg je popločen velikim pravilno geometrijskim bijelim ornamentima na sivoj podlozi koji izgledaju poput ogromnog veza što gledano iz ptičje perspektive izgleda vrlo atraktivno.
Na centralnom dijelu trga nalazi se Milenijski spomenik, najznačajniji nacionalni spomenik čiji centralni dio zauzima graciozan, žljebasti, 36-metarski, korintski stup na čijem se vrhu, tj. kapitelu, nalazi krilati kip arkanđela Gabrijela, dok u pozadini stupa možemo vidjeti 85-metarske kolonade, koje osim strukturalne u ovom slučaju imaju i dekorativnu vrijednost.
Ispred njega se nalazi Spomenik heroja, prazna grobnica, a podignut je u spomen nepoznatim palim borcima u ustanku 1956. godine. Spomenik je dobio nagradu “Grand Prix” na Svjetskoj izložbi 1900. godine u Parizu. Na krajevima kolonada nalaze se četiri alegorijske skulpture koje s lijeva na desno predtavljaju: rad i napredak, rat i mir u dvije nasuprotne kočije i čast i slavu.
Ostale rute za Mađarsku
Kombi i minibus prevoz za Segedin
Kombi i minibus prevoz za Jaszberenj
Kombi i minibus prevoz za Hatvan
Kombi i minibus prevoz za Morahalom banju