Kombi prevoz Sofija
Na samo 397 kilometara od Beograda i 135 kilometara udaljenosti od Niša se nalazi glavni grad i prestonica Bugarske – Sofija.
Od obale Crnog mora i njenih divnih letovališta Sofija je udaljena 450 kilometara.
Sofija je okružena planinama. Bez obzira što je smeštena u ravnom Sofijskom polju, Sofija spada među najvišim gradovima u Evropi. Južno i nedaleko od Sofije se prostire planina Vitoša čiji vrhovi idu i do 3.000 metara. Kroz sam grad protiče nekoliko manjih reka.
Prevoz putnika Beograd Sofija Beograd – vozimo i putnike iz Niša, Paraćina, Jagodine i usputnih gradova
Udaljenost od Sofije do Beograda iznosi 393km. Ovu distancu naši vozači pređu za oko 10 časova u jednom pravcu.
Iz Srbije ulazimo u Bugarsku preko graničnog prelaza Gradina
Trudimo se da pravimo 2 pauze tokom puta, a prednost kombi prevoza je i u tome što se pauza može napraviti i kada neko od putnika zatraži istu.
Prevoz kombijem od Beograda do Sofije traje oko 4 i po sata. Putnike preuzimamo sa bilo koje adrese u Beogradu (hotel, aerodrom, autobuska stanica, železnička stanica) i vozimo do bilo koje adrese u Sofiji. Takođe putnike možemo preuzeti u Nišu na autobuskoj stanici i u usputnim mestima kao što su Paraćin, Jagodina, Ćuprija itd na naplatnim rampama.
Sve vožnje za Bugarsku organizujemo svakog dana po satnici kako se dogovorimo sa putnicima.
O Sofiji – zanimljivosti, šta posetiti
Kada posetite glavni grad Bugarske susrešćete se sa bogatim istorijskim, umetničkim i kulturnim riznicama i imati mogućnost da uživate u jedinstvenoj gastronomiji dok doživljavate kulturnu raznolikost. A ipak, sve će vam se činiti tako bliskim, da ćete Sofiju odmah prihvatiti kao svoju.
Prema poslednjem popisu, u Sofiji živi nepunih 1.5 miliona ljudi uglavnom bugarskog porekla i pravoslavne veroispovesti.
Moto grada glasi kratko i jasno – Raste, ali ne stari. I zaista je tako. Sofiju odlikuje burna i duga istorija, ali bez obzira na sve nedeće i ožiljke, ovaj grad je brz i energičan. Grad živi pomiren sa svojom prošlošću i bez problema se suočava sa modernim stilom življenja.
Sofijska mineralna banja i palata predsednika Bugarske
Sofija je osnovana pre sedam hiljada godina. Tokom vremena imala je više imena, a ostaci starog grada su i danas vidljivi. Sofija je prvo bila tračka naseobina po imenu Serdika, nazvana po tračkom plemenu Serdi. U doba Antičke Makedonije ova obalst je bila na krajnjem severu grčke civilizacije. Rim ju je osvojio 29. godine nove ere, i postala je glavni grad provincije Dacia Mediterranea. Huni su je uništili 447. Grad je ponovo izgradio vizantijski imperator Justinijan i preimenovao u Triadica.
Ostaci nekadasnjeg koloseuma i antičke Serdike
Bugari su prvi put zauzeli Serdiku 809. godine i grad ubrzo dobija slovenski karakter. Pod Bugarima je ime grada bilo prvobitno Sredec, a kasnije je promenjeno u Sofija (što na grčkom znači “mudrost”).
Crkva Svete Sofije i Crkva Svetog Đorđa iz 4. veka
Tokom zadnjih vekova srednjeg veka grad je zahvaljujući udaljenosti od carskog Carigrada postao središte bugarske vlasti, a time značajno trgovište i zanatsko središte. Sofiju je 1382. osvojilo Otomansko carstvo, i postala je glavni grad turske provincije Rumelije. Pod Turcima Sofija je bila bezmalo 5 veka. Sofiju su oslobodili Rusi 1878. godine. Sledeće godine Sofija je proglašena glavnim gradom kneževine Bugarske.
Paisij Hilandarski i Kirilo i Metodije ispred biblioteke
Podsetimo se iz istorije da u trenutku stvaranja srednjevekovne države Nemanjića, Bugarska je doživela raspad već drugog carstva.
Narodno Pozorište Ivan Vazov i likovna akademija
Za potrebe nove države izgled grada je radikalno pormenjen za sve 2-3 decenije i dobio potpuno ‘evropske’ crte. Tokom ovog vremena grad je doživeo i nagli ekonomski i demografski uspon. Posle Drugog svetskog rata uspostavljena je nova komunistička država, ali je grad i dalje nastavio sa rastom i razvojem. Posle otvaranja Bugarske ka Zapadu i demokratizacije društva državu su zahvatili tranzicioni procesi u kojima je Sofija privukla nove strane investicije i nametnula jedno nove evropsko ruho.
… i još mnogo toga…